Miesięczne archiwum: czerwiec 2014
INFORMATOR DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 2014
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opublikował “Informator dla osób niepełnosprawnych”. Powstał on z inicjatywy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy współpracy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Znajdują się w nim najważniejsze informacje przydatne osobom niepełnosprawnym, dotyczące m.in. zasad przyznawania rent, orzecznictwa lekarskiego, rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, uprawnień pracowniczych, zasad dofinansowywania pracodawców z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz instytucjonalnego wsparcia takich osób.
W „Informatorze” poruszana jest także problematyka zadań dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, oraz procedur ich realizacji przez różne podmioty.
Pełna informacja o programach i formach wsparcia osób niepełnosprawnych znajduje się na stronie internetowej www.pfron.org.pl, w zakładce „Programy i zadania PFRON”.
Zestawienie zagadnień poruszanych w publikacji:
- Renta z tytułu niezdolności do pracy
- Renta socjalna
- Orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
- Działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rzecz osób niepełnosprawnych
- Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych
- Wsparcie osób niepełnosprawnych ze środków PFRON – przegląd zadań i realizatorów, w tym między innymi:
– Zadania realizowane przez samorząd powiatowy w ramach rehabilitacji zawodowej, których celem jest wsparcie pracodawców
– Zadania realizowane przez samorząd powiatowy w ramach rehabilitacji zawodowej służące wsparciu indywidualnych osób niepełnosprawnych
– Zadania realizowane przez samorząd powiatowy w ramach rehabilitacji społecznej, mające na celu wsparcie indywidualnych osób niepełnosprawnych
– Zadania realizowane przez PFRON w ramach rehabilitacji zawodowej, mające na celu wsparcie indywidualnych osób niepełnosprawnych
– Zadania realizowane przez PFRON z zakresu rehabilitacji zawodowej, i społecznej
- Adresy oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- Adresy biura oraz oddziałów terenowych PFRON
Pobierz informator
Wdrażać CSR można także w bardzo małych firmach – Przykład firmy LULULAJ
Powszechnie wydawać by się mogło, że tylko przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej kilku pracowników mogą wdrażać CSR. Nie jest to jednak prawdą. Doskonałym przykładem bardzo małej firmy – bo prowadzonej przez małżeństwo – jest firma LULULAJ. To przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją mebli dla dzieci, aplikując o środki finansowe ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, podjęło się wdrożenia u siebie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Projekt LULULAJ jest realizowany od 1 czerwca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.
W ramach tego projektu zaplanowano między innymi:
– stworzenie Strategii CSR firmy, uwzględniającej działania w zakresie własnego personelu, środowiska i społeczności lokalnej,
– realizację audytu na zgodność z zaleceniami normy ISO 26000,
– stworzenie raportu odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa,
– działania w obszarze środowiska naturalnego, w tym:
- stworzenie systemu odpylania w stolarni
- stworzenie systemu odpylania w lakierni wraz z nawiewem ciepłego powietrza,
- zakup wyrówniarko-grubiarki Hammer z wałem Silent Power
LULULAJ zaplanowało na końcu nakręcenie filmu z realizacji projektu i wdrażania założeń CSR w przedsiębiorstwie. Więcej szczegółów na temat realizowanego projektu, jak i samej firmy znaleźć można na stronie internetowej LULULAJ .
Zadanie stworzenia strategii CSR firmy, jak i przeprowadzenia audytu do normy ISO 26000 oraz stworzenia pierwszego raportu odpowiedzialności społecznej zostało powierzone firmie synergy4m.
Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego – prezentacja
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych opublikowało kilka interesujących prezentacji po konferencjach poświęconych kwestii aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością.
Jedna z opublikowanych prezentacji dotyczyła kwestii uprawnień pracownika niepełnosprawnego.
Ponieważ nie każda osoba z niepełnosprawnością jest świadoma przysługujących jej praw, wynikających z faktu posiadania orzeczenia, udostępniam Państwu ten interesujący materiał. Prezentacja jest o tyle ciekawa, że odnosi się do zmian w przepisach o czasie pracy pracowników ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tego sprawie. Można w niej znaleźć także kilka ciekawych przykładów tłumaczących jak stosować konkretne zapisy.
Zapraszam do lektury
Michał Mazur
15 czerwca czyli dziś obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych
The International Network for the Prevention of Elder Abuse – organizatorzy i pomysłodawcy Światowego Dnia Praw Osób Starszych – pragną zwrócić uwagę na problem nieodpowiedniego traktowania osób w podeszłym wieku oraz na wynikające stąd konsekwencje.
Osoby w podeszłym wieku są jedną z grup, którymi zajmuje się polityka społeczna. Jedną z subdyscyplin polityki społecznej jest bowiem gerontologia społeczna.
Światowy Dzień Praw Osób Starszych poświęcony jest osobom starszym, źle traktowanym, zaniedbanym i wykorzystywanym przez swoje otoczenie. Celem i głównym założeniem akcji jest propagowanie wiedzy na temat dostępnych form pomocy w sytuacjach kryzysowych oraz zwrócenie uwagi na problem pozbawiania godności i należytego szacunku ze względu na wiek.
Istotną kwestią jest też opracowanie praw ochrony osób starszych, aby i ta grupa społeczna mogła czuć się bezpieczniej. Każda osoba niezależnie od wieku powinna być traktowana jak człowiek, z szacunkiem.
Z tego powodu dobrze podejmować akcje, które uświadamiają i przypominają osobom w podeszłym wieku o należnych im prawach. Dlatego też udostępniam wydany przez Rzecznika Praw Obywatelskich poradnik “Prawa człowieka Poradnik dla osób starszych”.
Dbajmy zatem o to, by nie tylko 15 czerwca, ale także przez cały rok, ludzie starsi mieli szansę na godne przeżywanie swojej starości.
Oficjalne tłumaczenie na język polski „Przewodnika po programie Erasmus+”
Komisja Europejska opublikowała „Przewodnik po programie Erasmus+” przetłumaczony na wszystkie oficjalne języki państw członkowskich, w tym na język polski.
Warto zapoznać się z tym programem, bowiem w jego ramach o środki unijne aplikować mogą także podmioty działające na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Fundusze pozyskane przez te podmioty wykorzystywać można m.in. na cele związane z edukacją, turystyką czy sportem osób z niepełnosprawnością i na rozwój współpracy w tym zakresie z organizacjami z innych Państw Członkowskich Unii Europejskiej
Beneficjenci znajdą w przewodniku szczegółowe informacje na temat struktury programu Erasmus+, jego budżetu oraz wskazówki niezbędne do tego, by poprawnie wypełnić i złożyć wniosek. Opublikowane wytyczne zawierają informacje dotyczące:
- terminów,
- kryteriów kwalifikacji,
- poziomu finansowania,
- działań w ramach projektu,
- procesu aplikowania.
W przewodniku po programie Erasmus+ Komisja podkreśla, że uprawnionymi do składania wniosków są wyłącznie instytucje i organizacje. Osoby indywidualne nie mogą bezpośrednio występować o dotacje.
Zachęcam do zapoznania się z treścią przewodnika wszystkie osoby, które planują składać wnioski w programie Erasmus+.
Jednocześnie informuję, że najbliższy termin składania aplikacji upływa 1 października 2014 r.
„Przewodnik po programie Erasmus+” w języku polskim – otwórz
Źródło: http://erasmusplus.org.pl/
Sejm przywrócił skrócony czas pracy dla niepełnosprawnych
Jak informuje PAP Sejm uchwalił we wtorek ustawę przywracającą regułę, że osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracują nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Za przyjęciem ustawy głosowało 429 posłów, jedna osoba była przeciwko, a dwie wstrzymały się od głosu.
Projekt ustawy został przygotowany przez rząd i trafił do Sejmu jako pilny, ponieważ 10 lipca mija termin, jaki TK dał na przygotowanie nowych przepisów.
W 2012 r. wydłużono czas pracy osoby niepełnosprawnej z 7 do 8 godzin dziennie. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogli pracować w skróconych normach czasu pracy tylko na wniosek lekarza. TK w czerwcu 2013 r. zakwestionował przepis uzależniający stosowanie skróconego wymiaru czasu pracy od uzyskania zaświadczenia od lekarza.
Trybunał wskazał, że przepis ten jest sprzeczny z konstytucją m.in. dlatego, że nie przewiduje żadnej procedury odwoławczej w razie odmowy wystawienia zaświadczenia o konieczności zastosowania skróconej normy czasu pracy.
Ustawa realizuje ten wyrok i przywraca stan sprzed 2012 r., kiedy to siedmiogodzinny czas pracy dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności obowiązywał z mocy prawa, bez wymogu uzyskiwania zaświadczeń lekarskich.
Zgodnie z ustawą czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym nie będzie mógł przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.
Podobny do rządowego projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przygotował też Senat i w maju skierował go do Sejmu.
Projekt został przygotowany przez senacką komisję ustawodawczą. Tak samo jak rządowy ma na celu dostosowanie prawa do wyroku TK i przywraca rozwiązanie sprzed 2012 r., przewidujące, że osoba ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności korzysta ze skróconego wymiaru czasu pracy z mocy prawa (7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo).
Ponadto w projekcie senackim dodatkowo zapisano, że pracownik może wystąpić o zaświadczenie o zdolności do pracy w dłuższym wymiarze. Projekt ustawy wprowadza także możliwość odwołania się od orzeczenia lekarza – zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę.
Rząd negatywnie zaopiniował senacki projekt, uznając, że zawiera on nadmierną regulację.
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Zarządzanie Niepełnosprawnością w Miejscu Pracy – prezentacja po konferencji
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych opublikowało interesującą prezentację, która może okazać się przydatna w szczególności dla pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością, więc także i tym, którzy chcą włączać kwestię niepełnosprawności do swoich strategii społecznej odpowiedzialności.
Prezentacja pt. “Zarządzanie Niepełnosprawnością w Miejscu Pracy” porusza zagadnienia dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych, ich rekrutacji, dostosowania/przystosowania stanowiska pracy – wyjaśnienia o co chodzi w tych formach wsprarcia?, jak też racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnością w miejscu pracy. Autorka prezentacji p. Alina Wójtowicz-Pomierna z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych opisuje też doświadczenia Biura w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.
Cała prezentacja dostępna jest tutaj
O RAPORTOWANIU KWESTII ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Raport zrównoważonego rozwoju prezentuje informacje dotyczące wydajności ekonomicznej, środowiskowej, społecznej , oraz zarządzania.
Coraz więcej organizacji pragnie, aby ich działalność była bardziej zrównoważona oraz, by zapoczątkować proces raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju, służący do mierzenia wyników, ustanawiania celów i zarządzania strategicznymi zmianami. Raport zrównoważonego rozwoju jest główną platformą do komunikowania pozytywnych i negatywnych wpływów kwestii zrównoważonego rozwoju, oraz do zgromadzenia informacji, które mogą mieć bieżący wpływ na politykę, strategię i działania firm.
DLACZEGO FIRMY RAPORTUJĄ?
Firmy i organizacje mogą raportować z powodów, takich jak:
• Coraz lepsze zrozumienie ryzyk i możliwości, które napotykają
• Poprawa reputacji oraz lojalności dla marki
• Umożliwienie interesariuszom zrozumienia wyników oraz wpływów kwestii zrównoważonego rozwoju
• Podkreślenie powiązania pomiędzy wynikami finansowymi i nie-finansowymi
• Wpływanie na długofalową politykę i strategię zarządzania, oraz plany biznesowe
• Stanowienie punktu odniesienia (benchmarku) i podstawy oceny wydajności danej organizacji w zakresie adresowania kwestii zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do prawa, norm, kodeksów, standardów i dobrowolnych inicjatyw
• Demonstracja wpływu organizacji oraz pozostawania pod wpływem oczekiwań w zakresie zrównoważonego rozwoju
• Porównanie wydajności danej organizacji w czasie oraz względem innych organizacji
• Przestrzeganie przepisów krajowych oraz wymagań niezbędnych do wpisania na giełdę papierów wartościowych
Ramowe Zasady Raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju należą do grupy materiałów stworzonych przez GRI (Global Reporting Initiative). Ramowe Zasady składają się z Wytycznych Raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju, Suplementów Sektorowych, oraz Protokoły do określania Zasięgu raportu oraz Techniczne. Ramowe Zasady mogą być używane przez organizacje niezależnie od wielkości, typu, sektora działalności oraz lokalizacji. Zasady używane są przez tysiące organizacji na całym świecie, stanowiąc bazę dla ich raportów zrównoważonego rozwoju.
Poniżej można pobrać dokumenty z Ramowych Zasad Raportowania na temat kwestii zrównoważonego rozwoju GRI. Więcej informacji na temat Ramowych Zasad jest dostępne po angielsku na stronie Przegląd Ramowych Zasad Raportowania (https://www.globalreporting.org/reporting/reporting-framework-overview)
Zobacz:
Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju
Źródło: https://www.globalreporting.org/languages/polish/Pages/Raportowanie-kwestii-zr%C3%B3wnowa%C5%BConego-rozwoju.aspx
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) jest jednym z programów operacyjnych w ramach którego realizowane będą projekty w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej (lata 2014-20). PO WER zastąpi funkcjonujący w kończącej się perspektywie finansowej komponent centralny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Komisja Europejska zatwierdziła już zapisy PO WER, co daje drogę do opracowywania szczegółowych dokumentów wykonawczych, pozwalających na realizację projektów i korzystanie ze środków. Projekty w ramach PO WER finansowane będą z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ponieważ PO WER stanowić będzie ważne narzędzie finansowe walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym i w jego ramach realizowanych będzie wiele projektów na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, postanowiłem przybliżyć w miesięczniku “Pracownik socjalny” założenia tego programu. Cały artykuł dostępny jest tutaj
Michał Mazur
Artykuł o działalności Fundacji Aktywizacja w “Pracowniku socjalnym”
Wczoraj mieliśmy okazję dowiedzieć się, że Fundacja Aktywizacja, znana do niedawna pod nazwą Fundacja Pomocy Matematykom
i Informatykom Niesprawnym Ruchowo została dopisana do grona Sygnatariuszy Karty Różnorodności.
Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa, realizowana w takich krajach Unii Europejskiej jak: Polska, Francja, Hiszpania, Włochy, Austria, Niemcy, Szwecja, Belgia, Irlandia, Finlandia, Estonia oraz Luksemburg, promowana przez Komisję Europejską. Karta jest pisemnym zobowiązaniem, podpisanym przez organizację, które obliguje się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i decyduje się działać na rzecz tworzenia i promocji różnorodności oraz wyraża gotowość firmy do zaangażowania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych w te działania. Organizacje decydujące się na implementację tego narzędzia działają na rzecz spójności i równości społecznej.
Inicjatywa stworzenia polskiej wersji Karty Różnorodności powstała w maju 2011 r.
W związku z powyższym warto przybliżyć kilka inicjatyw, które realizuje Fundacja Aktywizacja na rzecz osób z niepełnosprawnością. Właśnie temu poświęcony został artykuł, który kilka miesięcy temu został opublikowany w miesięczniku “Pracownik socjalny”. Pełna treść artykułu jest dostępna tutaj.