Miesięczne archiwum: listopad 2014
Już 3 grudnia 2014 w Warszawie CSR Case Study Day
Czym jest CSR Case Study Day?
Jak mówią organizatorzy CSR Case Study Day to wielkie święto Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu. Jest to wydarzenie skierowane do osób odpowiedzialnych za prowadzenie i realizację działań CSR w firmach oraz do wszystkich osób zainteresowanych tematyką społecznej odpowiedzialności.
To wydarzenie w całości poświęcone analizie oraz ocenie konkretnych i już zrealizowanych działań CSR, które zostaną przedstawione w 15 wyjątkowych Case Study.
Co się będzie działo podczas CSR Case Study Day?
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną przykłady nie tylko ze środowiska korporacyjnego, ale również dużych, małych i mikro firm oraz organizacji pozarządowych.
Zaproszeni eksperci przedstawią uczestnikom konkretne pomysły, ich rozwiązania oraz rzetelną ocenę efektów. Ocenie zostaną poddane rozwiązania, które odniosły sukces oraz rozwiązania, które się nie powiodły.
Ponadto przez cały dzień zaproszeni eksperci będą do dyspozycji uczestników, udzielając odpowiedzi na indywidualne pytania.
Do udziału w CSR Case Study Day organizatorze zapraszają Przedsiębiorców, Dyrektorów, Kierowników, Specjalistów ds. CSR, PR, Marketingu oraz osoby zainteresowane obszarem CSR.
Więcej szczegółów i rezerwacja biletów dostępna jest na stronie
www. CSRinspiracje.pl.
Poziomy Aplikacji GRI
Okres końca roku jest czasem, w którym wiele podmiotów przygotowuje raporty odpowiedzialności społecznej za mijający rok (lata). Wiele firm, przygotowując raporty powołuje się na Wytyczne dotyczące raportowania społecznego (dostępne TUTAJ), przygotowane przez The Global Reporting Initiative (GRI).
Powyższa organizacja, oprócz opracowania wytycznych, przygotowała także instrukcję, dotyczącą Poziomów Aplikacji GRI. Instrukcja ta wskazuje, jakie są dostępne poziomy raportowania, jakie punkty wytycznych w ramach tych poziomów są obowiązkowe do zaprezentowania, ale też jakie są wymogi odnoszące się do wymogów weryfikacji raportu.
Instrukcja dotycząca poziomów aplikacji GRI dostępna jest TUTAJ
Informowanie o stosowaniu PN-ISO 26000
Wśród podmiotów realizujących strategie społecznie odpowiedzialnego biznesu rozpowszechniona jest praktyka stosowania się do zaleceń normy odnoszącej się do CSR – ISO 26000. Przedsiębiorcy często decydują się na dokonywanie audytów w zakresie prowadzenia działalności przestrzegając wytycznych podanych w normie ISO 26000.
W związku z faktem, że wielu przedsiębiorców niewłaściwie powołuje się na swoich stronach i w przygotowywanych dokumentach na normę ISO 26000, Polski Komitet Normalizacyjny opublikował informację, jak komunikować stosowanie PN-ISO 26000.
Oto informacja ze strony PKN:
Poniżej podano tłumaczenie dokumentu opracowanego przez ISO 26000 PPO SAG Social Responsibility, dotyczącego sposobu informowania o stosowaniu ISO 26000.
Te same zasady dotyczą informowania o stosowaniu PN-ISO 26000.
ISO 26000 PPO SAG
Social responsibility
Protokół dotyczący sposobu informowania o ISO 26000
Organizacje, które chcą informować o stosowaniu (korzystaniu z) normy ISO 26000, powinny starannie wybierać sformułowania. Z tekstu ISO 26000 wyraźnie wynika, że jest to norma o charakterze wytycznych i nie jest przeznaczona do stosowania dla celów certyfikacji. Niniejszy protokół został opracowany przez ISO 26000 Post Publication Organization na podstawie dotychczasowego doświadczenia i celem jego jest podanie wytycznych dotyczących poprawnych sformułowań oraz sformułowań niewłaściwych, których należy unikać podczas informowania o stosowaniu ISO 26000.
Sformułowania poprawne |
Wykorzystanie normy ISO 26000 do integracji/wdrożenia społecznej odpowiedzialności/ postępowania odpowiedzialnego społecznie w organizacji |
Stosowanie normy ISO 26000 do integracji/wdrożenia społecznej odpowiedzialności/ postępowania odpowiedzialnego społecznie w organizacji |
Uznanie ISO 26000 za dokument odniesienia zawierający wytyczne |
Na podstawie ISO 26000 |
Realizowanie (Przestrzeganie) wytycznych podanych w ISO 26000 |
Inspirowane przez ISO 26000 |
Sformułowania niewłaściwe |
…certyfikowane na zgodność z ISO 26000 |
…weryfikowane na zgodność z ISO 26000 |
…zgodnie z ISO 26000 |
…zgodność z ISO 26000 |
…spójność z ISO 26000 |
…ocenione wg ISO 26000 |
…spełnia wymagania ISO 26000 |
UWAGA:
Chociaż wyrażenie “wdrożyć normę” jest szeroko stosowane i często rozumiane w znaczeniu “stosować normę”, PPO uważa, że może być ono mylące w przypadku stosowania w kontekście normy zawierającej tylko wytyczne. Dlatego, chociaż wyrażenie to nie jest wyspecyfikowane w niniejszym dokumencie jako niewłaściwe, jeżeli jest to możliwe, zalecane jest jednak stosowanie innych wyrażeń.
Przykład dobrego sposobu informowania o stosowaniu ISO 26000
Organizacja X:
Wykorzystywaliśmy/stosowaliśmy ISO 26000 jako przewodnik/strukturę ramową/podstawę do integracji/ wdrożenia społecznej odpowiedzialności do naszych wartości i praktyk.
Organizacja Y:
Uznajemy ISO 26000 za dokument odniesienia zawierający wytyczne dotyczące integracji/wdrożenia społecznej odpowiedzialności/ postępowania społecznie odpowiedzialnego.