Miesięczne archiwum: luty 2019
Interesująca inicjatywa z obszaru zaangażowania społecznego firmy CEMEX. Ruszył nabór do „Fabryki pomysłów”
Wystartował konkurs dla organizacji pozarządowych i szkół Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”.
Od 10 lat Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość” – dzięki konkursowi „Fabryka Pomysłów” – wspiera organizacje pozarządowe i szkoły w realizowaniu projektów społecznych w miejscowościach, w których CEMEX prowadzi działalność biznesową. Kolejny nabór projektów potrwa do 1 marca.
Nie tylko organizacje pozarządowe, ale także szkoły i przedszkola, kluby sportowe, spółdzielnie socjalne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą składać wnioski w otwartym konkursie. Nabór projektów wystartował 4 lutego i potrwa do 1 marca. Dotychczas, w ramach 10 zrealizowanych edycji konkursu „Fabryka Pomysłów” granty przyznano 225 projektom, realizowanym w 45 lokalizacjach. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Fundację CEMEX „Budujemy Przyszłość” wiele organizacji mogło podjąć ważne dla lokalnych społeczności działania.
Design dla przedsiębiorców – Dostępność Plus
Społecznie odpowiedzialni przedsiębiorcy, którzy chcieliby zaprojektować i wprowadzić na rynek produkt/usługę której efektem będzie wdrożenie
przez firmę nowego, ulepszonego wyrobu lub usługi, nakierowaną na zaspokojenie specyficznych potrzeb osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi i poznawczymi) i sfinansowanie niezbędnej inwestycji do jego wdrożenia, mają szansę na pozyskanie środków na tego rodzaju przedsięwzięcia.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
- Na usługi dotyczące profesjonalnego procesu wzorniczego, w tym:
- usługi audytu wzorniczego i otoczenia rynkowego
- usługi przygotowania strategii opracowania nowego projektu wzorniczego
- usługi prototypowania i testów, z wyłączeniem zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych służących zbudowaniu prototypu oraz jego przetestowania)
- usługi doradcze w zakresie wdrożenia nowego lub ulepszonego produktu, z wyłączeniem usług doradczych, które mają charakter ciągły i okresowy, jak również związanych ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorcy, takimi jak usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze lub reklama
2. Na realizację inwestycji, w tym:
- zakup środków trwałych służących wdrożeniu nowego lub ulepszonego produktu
- zakup patentów, licencji, know-how służących wdrożeniu nowego lub ulepszonego produktu
Więcej informacji na temat programu znaleźć można na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Rusza ogólnopolski konkurs wiedzy o CSR
Źródło: http://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/co-ty-wiesz-o-csr-rusza-ogolnopolski-konkurs-wiedzy-o-csr/?fbclid=IwAR0KIKse0i6a9WEa4OAMMYwFh-rGBZ-1J6_4jnBtmj71sG08449PYLX1RgI
Rozpoczęła się 8. edycja Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o CSR organizowanego w ramach Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Uczniowie szkół średnich i studenci do 4 marca mogą wziąć udział w teście online. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody – sprzęt elektroniczny, vouchery i publikacje na temat CSR.
W pierwszym etapie Ogólnopolskiego konkurs wiedzy o CSR na uczestników i uczestniczki czeka dziesięć pytań na tematy związane z CSR i zrównoważonym rozwojem. Aby wziąć udział w konkursie, należy do 4 marca rozwiązać test TUTAJ. Najlepsi uczestnicy i uczestniczki zakwalifikują się do etapu regionalnego, który odbędzie się na wybranych uczelniach w Polsce. Pięć najlepszych osób z II etapu weźmie udział w finale w Warszawie.
Udział w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o CSR stwarza młodym osobom okazję zarówno do poszerzenia wiedzy i włączenia się w społeczność osób zainteresowanych tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju, jak i zdobycia atrakcyjnych nagród. Dodatkowym benefitem jest zwiększenie swoich szans na rynku pracy, który coraz bardziej ceni kompetencje w zakresie CSR oraz udział w rozwoju odpowiedzialnego biznesu w Polsce – mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna i członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Kto może wziąć udział w Konkursie CSR?
W Konkursie CSR może wziąć udział każdy/a student/ka, licealista/ka, klasy o dowolnym profilu czy dowolnym kierunku studiów I i II stopnia, który/a nie ukończył/a 26 roku życia. Liczy się chęć do zdobywania wiedzy z zakresu CSR.
Jakie korzyści daje udział w Konkursie CSR?
Konkurs CSR mobilizuje do lepszego zrozumienia idei CSR. Dotyczy on zagadnień teoretycznych jak i praktycznych – daje możliwość poznania dobrych praktyk z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu największych firm w Polsce. Na uczestników II etapu Konkursu CSR czekają certyfikaty potwierdzające ich wynik i udział. Z kolei na finalistów/ki czekają nagrody: sprzęt elektroniczny, vouchery, publikacje nt. CSR.
Harmonogram konkursu
I etap (4.02 – 04.03) test elektroniczny (on-line) na stronie odpowiedzialnybiznes.pl
Zawiera 10 pytań zamkniętych. Poprawne udzielenie odpowiedzi na 8 z nich (80%) gwarantuje przejście do II etapu pierwszym 400 osobom, które go rozwiążą. Pozostałe zakwalifikowane osoby zostaną zapisane na listę rezerwową. Informacja o dokładnym miejscu i godzinie rozpoczęcia II etapu zostanie przekazana drogą elektroniczną.
II etap (11 kwietnia)
Test, który składa się z pytań zamkniętych oraz otwartych. Etap ten odbędzie się na wybranych uczelniach w Polsce. Do drugiej części otwartej przechodzą tylko osoby, które osiągną najwyższe wyniki w części pierwszej –testowej.
Finał – rozstrzygnięcie (6 czerwca)
Do finału zostanie zakwalifikowanych 5 najlepszych osób z II etapu. Zadaniem finalistów/ek będzie zaprezentowanie przygotowanej przez siebie prezentacji na temat wybrany przez przedstawicieli Forum Odpowiedzialnego Biznesu – organizatora konkursu. Prezentacja odbywać się będzie przed Jury Konkursu CSR. Czas na przygotowanie się do finału będzie wynosił blisko 3 tygodnie.
Liga Odpowiedzialnego Biznesu to program edukacyjny Forum Odpowiedzialnego Biznesu budujący nowe kadry menedżerów i przedsiębiorców, animatorów społecznych, liderów zmian i przede wszystkim odpowiedzialnych ludzi. LOB tworzy grupa studentów i studentek – Ambasadorów i Ambasadorek CSR w lokalnych środowiskach. Poprzez różnorodne projekty realizowane przez organizacje w całej Polsce LOB dociera do osób i instytucji zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu dobrych praktyk biznesowych.
Regulamin konkursu
Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest w pliku pdf.