Miesięczne archiwum: grudzień 2014

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

dzien-wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (ang. International Volunteer Day, IVD), również Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Wspierającego Rozwój Gospodarczy i Społeczny – święto obchodzone corocznie 5 grudnia. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – rezolucją 40/212 z 17 grudnia 1985 roku.

Obchody koordynowane są przez Wolontariuszy ONZ.

Celem obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie za ich trud, czas i umiejętności na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego oraz osiągnięcie Milenijnych Celów Rozwoju.

Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz usługi doradcze dla sektora prywatnego i publicznego.

 

W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie głównie dlatego, że w okresie PRL organizacje pozarządowe nie były dobrze widziane przez komunistyczne władze.

Od lat 90. rozwinięto sieć ośrodków, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Z roku na rok w taką działalność angażuje się coraz więcej Polaków w wieku od 18 do 25 lat. Oprócz zarejestrowanych ochotników, jest też wiele tysięcy osób, które pomagają bezinteresownie, na przykład sąsiadom, czy osobom chorym.

Zapytani o ważne powody udzielenia pomocy, Polacy najczęściej wskazują moralne, religijne i polityczne przekonania – prawie 90 procent oraz satysfakcję z wykonywania takiej pracy – ponad 75 procent. Nieco rzadziej angażują się w wolontariat licząc na to, że w przyszłości ktoś inny pomoże im – ponad 70 procent. Motyw jakim jest odwdzięczenie się za pomoc, którą się samemu otrzymało wcześniej – deklaruje 32 procent badanych.
Źródło: Wikipedia; interia.pl

Dziś Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Jest ich w Polsce prawie pięć milionów, większość nie pracuje, opiekę nad nimi sprawuje rodzina. Ale są i tacy, którzy studiują i pracują, przełamują własne bariery. W środę obchodzony jest dzień osób z niepełnosprawnościami.

308839_111109859052146_1564705930_n

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 r. Ustanawiając go, Organizacja Narodów Zjednoczonych chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz ich integracji z resztą społeczeństwa.

Tego dnia wiele miejsc organizuje wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami. W stołecznym Muzeum Narodowym przez cały dzień będą bezpłatne zajęcia, warsztaty, zagadki i dyskusje (jest możliwość dowozu niepełnosprawnych do placówki), w Muzeum Powstania Warszawskiego – trzy projekcje filmowe, dostosowane do możliwości percepcyjnych osób niepełnosprawnych. Warszawskie Muzeum Sportu zaprasza osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów do bezpłatnego zwiedzania, a także m.in. na pokaz szermierki na wózkach.

We wtorek, dzień przed Światowym Dniem Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Integracja rozstrzygnęła doroczny konkurs “Człowiek bez barier”, który promuje osoby niepełnosprawne pokonujące bariery i odnoszące sukcesy.

Ostatnie pełne dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego 2011. Według nich liczba osób z niepełnosprawnością wynosiła ogółem około 4,7 mln i stanowiła 12,2 proc. ludności kraju. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności były schorzenia narządów ruchu, układu krążenia oraz schorzenia neurologiczne, uszkodzenia i choroby wzroku.

Jak pokazuje informacja rządu o realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych w 2013 r., większość osób z niepełnosprawnościami wciąż pozostaje poza rynkiem pracy. W 2013 r. 2 mln 746 tys. osób niepełnosprawnych było biernych zawodowo, 478 tys. pracowało, 96 tys. zarejestrowało się jako bezrobotni. Relatywnie najlepiej przedstawiała się sytuacja osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim, w tej grupie poziom aktywności zawodowej wynosił 26,8 proc. W najtrudniejszej sytuacji były osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których poziom aktywności zawodowej wynosi 4,8 proc., a wskaźnik zatrudnienia 4,1 proc

Według pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosława Dudy, coraz więcej pracodawców dostrzega, że osoby z niepełnosprawnościami są ważnym podmiotem na rynku pracy i oferuje im zatrudnienie, w czym wspiera ich państwo, dofinansowując te miejsca pracy. Jednocześnie – jak mówił – nadal mało osób z niepełnosprawnością pracuje w administracji publicznej.

Osoby niepełnosprawne są wciąż gorzej wykształcone niż osoby sprawne, choć z informacji rządu wynika, iż w latach 2008–2013 nastąpiła poprawa w zakresie edukacji wśród osób powyżej 16 lat z orzeczoną niepełnosprawnością. Jest wśród nich więcej osób z wykształceniem wyższym (6,1 proc. w 2008 r. i 7,7 proc. w 2013 r.), policealnym i średnim zawodowym (18,4 proc. w 2008 r. do 20,2 proc. w 2013 r.).

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością zwracają uwagę, że samorządy nie przekazują wszystkich środków na specjalne potrzeby ich dzieci, domagają się “znaczenia” pieniędzy na edukację dzieci z określonymi schorzeniami; rząd chce uszczelnić system i bardziej kontrolować, czy środki trafiają tam, gdzie powinny.

Źródło: 
logo_pap_0