se.pl: Warto zatrudnić osobę z niepełnosprawnością

zatrudnienie ON

Osoby niepełnosprawne to duża grupa potencjalnych pracowników, a ich zatrudnienie niesie ze sobą wymierne korzyści finansowe, społeczne i wizerunkowe. Doświadczenie pokazuje również, że to wydajni i zaangażowani pracownicy.

Osoby z niepełnosprawnością podejmują zatrudnienie w wielu branżach i na różnych stanowiskach. Pracują jako pracownicy biurowi, pracownicy produkcji, obsługi klienta, jako personel średniego szczebla, ale też jako wykwalifikowani specjaliści, eksperci w konkretnej dziedzinie (graficy, analitycy systemów, programiści) Dariusz Gosk, ekspert ds. rynku pracy, koordynator Agencji Zatrudnienia Fundacji Aktywizacja obala najczęstsze mity dotyczące zatrudniania osób z niepełnosprawnością.

Mit 1: Orzeczenie o „całkowitej niezdolności do pracy” wyklucza możliwość zatrudnienia.

Z każdym rodzajem orzeczenia można podjąć zatrudnienie. Mówią o tym przepisy kodeksu pracy, przepisy ustawy o rehabilitacji i powszechna praktyka. „Niezdolność do pracy” to tylko termin pojawiający się w orzeczeniach ZUS do celów rentowych.

Mit 2: Niepełnosprawność przeszkadza w pracy i wykonywaniu obowiązków powierzonych pracownikowi.

Różne stanowiska wymagają innego stopnia sprawności, co oznacza, że w niektórych sytuacjach niepełnosprawność może w ogóle nie utrudniać wykonywania pracy.

Mit 3: Dla każdego pracownika z niepełnosprawnością trzeba dostosować miejsce pracy.

Nie każda niepełnosprawność wymaga dostosowania miejsca pracy. W sytuacjach, gdy jednak trzeba stworzyć odpowiednie warunki, pracodawca może starać się o przyznanie dofinansowania do przystosowania lub wyposażenia stanowiska pracy.

Mit 4: Każdy pracownik z niepełnosprawnością jest roszczeniowy i mniej wydajny.

Doświadczenie przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnością podkreślają ich zaangażowanie i lojalność.

Jak zatrudnić osobę z niepełnosprawnością?

W dotarciu do kandydatów pomagają pracodawcom podmioty specjalizujące się w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, organizacje pozarządowe, niepubliczne agencje zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Jedną z nich prowadzi Fundacja Aktywizacja.

źródło: http://www.se.pl/wiadomosci/dziejesie/warto-zatrudnic-osobe-z-niepelnosprawnoscia_1035225.html